Spaliny wydzielane przez samochody osobowe
Zdecydowana większość samochodów osobowych jest wyposażona w silniki spalinowe. Oczywiście technologia dąży do wyparcia silników spalinowych i zastąpienia ich elektrycznymi lub hybrydowymi. Jednak na ten moment nie jest to możliwe, a silniki elektryczne nie mają wysokiej sprawności. Problemem silników spalinowych jest fakt, że wydzielają one ogromne ilości szkodliwych substancji. Na ogół substancje te wpływają bardzo niekorzystnie na środowisko, ale trzeba zdawać sobie sprawę że mogą one także zagrażać kierowcom.
Zredukować szkodliwe substancje
Normy europejskie stają się coraz to bardziej restrykcyjne, przez to nowe samochody nie mogą wydzielać aż takiej ilości szkodliwych substancji. Nie jest możliwe ograniczenie silnika, aby nie produkował takich substancji bo jest to fizycznie niemożliwe. Natomiast jest możliwe zredukowanie szkodliwych substancji w gazach wylotowych. Stosuje się do tego takie rozwiązania jak katalizatory i filtry cząsteczek stałych, a wszystko zależy od silnika. W silnikach benzynowych spotykamy najczęściej katalizatory, a w silnikach diesla filtry cząsteczek stałych i dodatkowo katalizatory w niektórych pojazdach.
Rola katalizatorów montowanych na wydechu
Katalizatory służące do likwidowania większości szkodliwych substancji montuje się zazwyczaj w pobliżu końcówek wydechu. Ich działanie jest bardzo proste, ponieważ budową bardzo przypominają plaster miodu, który dodatkowo zawiera kilka pierwiastków. Poprzez reakcję chemiczną z niektórymi substancjami, są one w łatwy sposób unieszkodliwiane. Na to wpływa także temperatura, która nie jest taka niska bo wydech pod wpływem pracy silnika bardzo się nagrzewa. W każdym razie katalizatory bardzo pomagają w walce o naturalne środowisko.